logo
Nákupný košík02 / 43 33 00 54
Denne od 10:00 do 20:00
Naše služby
 1/93 >>

Prečo je lyžiarska prilba tak dôležitá?

18.11.2021 12:04

Medzi základné lyžiarske doplnky patria lyžiarske prilby, okuliare, rukavice, chrániče chrbta, ramien a ručných kĺbov. Jedná sa o dôležité ochranné prvky, ktoré by žiaden lyžiar na svahu nemal podceňovať.  

Hoci je lyžiarska prilba u nás povinná len pre lyžiarov do pätnásť rokov, múdre je, ak ju nosí na svahu každý – veď chráni hlavu pred úrazom, vetrom aj chladom. Prilba pri lyžovaní zvyšuje nielen bezpečnosť, ale aj pohodlie lyžiara. Pri výbere lyžiarskej prilby však nepodceňte tvar a veľkosť modelu. Pred kúpou je potrebné poznať obvod svojej hlavy, ktorý je možné jednoducho zmerať krajčírskym metrom asi centimeter nad obočím.

Či sa rozhodnete pre lyžiarske prilby so štítom, alebo bez štítu, každá prilba by mala mať čo najnižšiu hmotnosť a čo najmäkšiu výstelku. Prilba so štítom chráni oči pred snehom, vetrom, dažďom, UV žiarením a navyše, umožňuje lyžiarovi nosiť aj dioptrické okuliare. Vetracie otvory by mali byť individuálne nastaviteľné, v prípade silného vetra by sa mali dať aj celkom uzavrieť. Výhodou je odnímateľné vnútro, ktoré sa dá bežne prať. Pre pohodlné nosenie prilby je dôležitý aj typ zapínania. Ideálny typ zapínania je čo najjednoduchší, a to s popruhmi, ktoré sa dajú jednoducho upraviť a prispôsobiť k dĺžke brady.   

Pri všetkých lyžiarskych prilbách je dôležité, aby boli z kvalitného a odolného materiálu, no tento prvok nepodceňte najmä pri malých deťoch. Je dôležité, aby sa detská lyžiarska prilba pri páde len ohla a narovnala späť, aby sa pri náraze neprelomila. Pri kúpe však dbajte aj na ďalšie detaily - prilba by mala chrániť aj čo najväčšiu časť čela, no nesmie zasahovať do zorného poľa či kývať sa zo strany na stranu. Lyžiarske okuliare by mali k prilbe priľnúť tak, aby sa vytvorila medzi okuliarmi a prilbou medzera. Neopomeňte ani kvalitu ušníc, ktoré sú dôležité pre príjem zvuku z okolitého prostredia.  

Medzi lyžiarskymi prilbami pre ženy a mužov nie sú veľké rozdiely, je na nich len jeden odlišný prvok, a to spôsob vykrojenia zadnej časti. Prilby pre ženy sú vzadu prispôsobené dlhým vlasom, prípadne vrkoču, špeciálnym výrezom.  Pokiaľ lyžujete vo veľmi mrazivých poveternostných podmienkach, dobrým tipom je kukla pod prilbu, ktorá dobre priľne na hlavu a zohreje aj nos, líca či krk. Vďaka kukle lyžiara neodradí od lyžovania ani sneženie.

Otáčanie hlavy v lyžiarskej prilbe musí byť vždy bezproblémové – prirodzené, jednoduché a plynulé. V prípade, ak prilba prekoná silnejší náraz, z bezpečnostných dôvodov sa odporúča takýto výrobok vymeniť za nový, hoci na ňom nebadať viditeľné poškodenie. Po náraze môže byť narušený skelet prilby, čo znamená, že nespĺňa svoju ochrannú funkciu perfektne. Na prípadné opravy prilby je však možné používať iba originálne náhradné diely.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 1/93 >>

Poradňa
Dostupnosť
Cena s DPH
 
Vynulovať filter
X


SKI DEPOT

Poškodil sa Vám výstroj kvôli nedostatočnému ošetreniu po použití? Máme pre Vás riešenie ktoré Vám ušetrí kopec peňazí a problémov.
ZOBRAZIŤ VIAC

POISTENIE

Využite úrazové poistenie na hory a poistite seba aj svoj výstroj! Naša firma ponúka komplexné poistenie, s ktorým si lyžovačku užijete bez starostí.
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu a SEO optimalizácia od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam