logo
Nákupný košík02 / 43 33 00 54
Denne od 10:00 do 20:00
Naše služby
<<  2/93 >>

Bezpečné a zodpovedné správanie na svahu

9.11.2021 18:24

V našich končinách sú zimné dovolenky na horách veľmi obľúbené. Okrem turistiky je to najmä lyžovanie, ktoré si na Slovensku získava stále väčšiu popularitu. Skvelé športové vyžitie, aktívny oddych, blahodarný relax – to sú zážitky, ktoré ponúka rekreačné zjazdové lyžovanie, pokiaľ sa lyžiari na svahoch správajú zodpovedne.  

Kedy by mal lyžiar na svahu spozornieť? Spozornieť a spomaliť na svahu je potrebné vtedy, keď sú preplnené zjazdovky, keď lyžiar vchádza do neprehľadnej zákruty a keď sa zhorší počasie. No aj vtedy, keď sa dostaví pocit únavy a vyčerpania. Zodpovedný lyžiar by nikdy nemal lyžovať nad limit svojich síl či lyžiarskeho vybavenia a tiež by mal dodržiavať takzvaný biely kódex. Biely kódex obsahuje celkom jednoduché pravidlá, ktorých cieľom je zníženie rizík úrazov pri lyžovaní. Čoho sa odporúčania týkajú?

Základné odporúčania bieleho kódexu sa týkajú bezpečného správania sa na zjazdovkách. Lyžiar je povinný sa na svahu správať tak, aby neohrozoval seba, ani ostatných. Je povinný rýchlosť a spôsob jazdy prispôsobiť svojim schopnostiam, terénu, počasiu a hustote ostatných lyžujúcich. Pri predbiehaní má dodržiavať dostatočnú bočnú vzdialenosť, na trati a v neprehľadných zákrutách sa nesmie bezdôvodne zastavovať, je povinný rešpektovať značky upozorňujúce na kríženie sa zjazdoviek či zníženie rýchlosti. Počas lyžovania športovec nesmie požívať alkohol a iné omamné látky. Pri úrazoch je každý lyžiar povinný inej osobe poskytnúť prvú pomoc.    

Dodržiavaním zásad kódexu sa prirodzene riziko nehôd pri lyžovaní znižuje, no k bezpečnej lyžovačke patrí aj bezpečný výstroj. Zo štatistík vyplýva, že mnoho úrazov na zjazdovkách je zapríčinených nielen precenením fyzických zdatností, ale aj precenením technických možností lyžiarov. Kvalitné lyže, lyžiarky a lyžiarske palice sú základom bezpečného lyžovania. A pokiaľ lyžujete aj s deťmi, detské lyže vyberajte obzvlášť obozretne. No nepodceňte ani kvalitu lyžiarskych doplnkov a vhodné športové oblečenie. Bezpečná prilba, rukavice a funkčné, nepremokavé odevy sú samozrejmou súčasťou lyžovačky.   

V lyžiarskych areáloch dohliadajú na bezpečnosť športovcov pracovníci lyžiarskych stredísk, avšak bezpečnosť na svahoch nezávisí len od nich, ale najmä od všetkých lyžiarov, ktorí sa pohybujú na zjazdovkách i mimo nich. Každý športovec je zodpovedný za svoje správanie, ktoré má byť ohľaduplné k sebe i k ostatným, tiež za správne posúdenie svojich síl a nepreceňovanie svojich schopností.

Najnebezpečnejšou kombináciou na zjazdovke je zlý lyžiarsky výstroj, málo skúseností a riskantné správanie. Najčastejšími príčinami úrazov na svahoch je preceňovanie vlastných schopností, nekvalitné lyžiarske vybavenie a zrážky lyžiarov v dôsledku bezohľadnej jazdy. Medzi najčastejšie zranenia po úrazoch na lyžiach patria zranenia horných a dolných končatín, poranenia hlavy a chrbtice. Okrem bieleho kódexu je lyžiar, samozrejme, povinný dodržiavať aj prevádzkový poriadok konkrétneho lyžiarskeho strediska.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  2/93 >>

Poradňa
Dostupnosť
Cena s DPH
 
Vynulovať filter
X


SKI DEPOT

Poškodil sa Vám výstroj kvôli nedostatočnému ošetreniu po použití? Máme pre Vás riešenie ktoré Vám ušetrí kopec peňazí a problémov.
ZOBRAZIŤ VIAC

POISTENIE

Využite úrazové poistenie na hory a poistite seba aj svoj výstroj! Naša firma ponúka komplexné poistenie, s ktorým si lyžovačku užijete bez starostí.
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu a SEO optimalizácia od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam