logo
Nákupný košík

02 / 43 33 00 54
denne od 10:00 do 20:00
Naše služby

BLOG

<<  19/42 >>

Dámske lyže

14.5.2014 08:55 | suwisport

Lyže určené pre dámy sa objavujú čoraz viac a má to aj svoj dôvod. Ženská fyziolófia je odlišná od tej mužskej, a preto sa rozhodol svetoznámy výrobca lyží Dynastar vyrobiť prvé dámske lyže. Tvrdenie že dámske lyže sa líšia dizajnom je naozaj chybné. Rozdielov je hneď niekoľko. Prvým z nich je konštrukcia. Niektoré dámske modely majú odľahčenú drevenú konštrukciu. Teda celková váha lyže je nižšia. Rozdiel je aj vo viazaní, ktoré je umiestnené viac dopredu, pretože ženy majú nižsie položené ťažisko. A nakoniec aj samotný dizajn. Je pravdou, že my ženy si potrpíme na ceľkový vzhľad a častokrát je pre nás najdôležitejšie farebné prevedenie. Cieľom uvedenia dámskych lyží bolo dotiahnuť ženy na svah. A to sa aj podarilo. Vo väčšine prípadoch ženy zdedili lyže po svojej drahej polovičke, ktoré boli svojimi vlastnosťami úplne nevhodné. Neprimeraná dĺžka, hmotnosť a konštrukcia spôsobila strach a nechuť žien lyžovať. Tomu je však koniec.

Vlastnosti dámskych lyží

Sú nimi dĺžka, šírka a flexia. Pozrime sa na šírku a dĺžku lyží. Ideálne parametre týchto dvoch vlastností azda neexistujú, rozhodne sú tu však odporúčania, ktoré by ste mali dodržovať alebo sa nimi riadiť. Príliš dlhé lyže nie sú vhodné pre začiatočníkov, niekedy je to problém aj u pokročilých lyžiarok. Ženy majú na svahu radi voľnosť pohybu, ktorá by bola značne obmedzená príliš veľkými lyžami. Predsa len, kratšie lyže sú vhodné na rôznorodosť pohybov, okamžité reakcie a zmeny smeru pohybu. S kratšími lyžami sa dokážete naučiť aj lepšie lyžovať. Časom, ak si lyžovanie osvojíte, sa Vám možno po technickej stránke zapáčia dlhšie lyže. Ženy na svahu však zvyknú preferovať práve kratšie lyže pred dlhými kvôli už spomínanej obratnosti. 

Ak hovoríme o šírke, tu si treba zodpovedať základnú otázku – v akých podmienkach lyžujem? Ak lyžujete na upravených zjazdovkách, užšie lyže pod stredom sú pre vás. Je to šírka pohybujúca sa v rozmedzí od 65-75mm. Lyže širšie ako 75mm radíme do kategórie all mountain, teda lyže na zjazdovku aj mimo nej. A na koniec lyže freeridové presahujúce šírku 85mm pod stredom, s ktorými môžete jazdiť vo voľnom teréne.

Flexia, teda tvrdosť lyže zavisí od materiálov použitých v konštrukcii. Drevo je stále jednotkou. Dôvodom je dlhá životnosť. Môžu sa však pridávať aj iné materiály akými sú bazaltové či karbónové vlákna, titanalové platne. Tieto materiály robia lyže tvrdšími, to znamená na ich ovládanie je potrebná väčšia sila. A tú zväčša ženy nemajú. Nájdu sa však aj zdatné lyžiarky ktoré vyhľadávajú práve takto tvrdé lyže.   

Dámske lyže nájdete aj v našej ponuke, pričom táto kategória je zastúpená vo veľmi hojnom počte. Na svoje si prídu úplne začiatočníky aj agresívne lyžiarky. Na záver by som chcela podotknúť, že dámske lyže nie sú o nič horšie ako tie pánske. Disponujú rovnakými jazdnými vlastnosťami, avšak sú plne prispôsobené ženám. Takže dámy s kľudom si vyberajte !Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  19/42 >>


PREDAJNE LYŽÍ

Najväčšie špecializované predajne lyžiarskeho výstroja na Slovensku v Bratislave a Košiciach
ZOBRAZIŤ VIAC

PREDAJŇA BICYKLOV

Najväčšia špecializovaná predajňa detských bicyklov na Slovensku, na ploche takmer 500 m²
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.lyzovacka.eu
Tvorba eshopu od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam