logo
Nákupný košík02 / 43 33 00 54
Denne od 10:00 do 20:00
Naše služby

<<  59/96 >>

Ako si vybrať bicykel, aby vám vyhovoval

4.5.2021 17:56

Ako si vybrať bicykel, aby vám vyhovoval

Výber vhodného bicykla môže vyzerať komplikovane, ale v skutočnosti to žiadna veda nie je. Samozrejme, netreba nič podceniť, ale stačí sa zamerať na niekoľko základných kritérií. Ujasnite si nasledujúce body a s rôznymi detailmi vám rád pomôže náš kvalifikovaný personál.

Pánsky verzus dámsky bicykel

Klasické rozdelenie bicyklov sa odvíja od pohlavia. Bicykle sú svojou konštrukciou, parametrami, dizajnom a výbavou viac prispôsobené pánom alebo dámam, prípadne môžu byť unisex. Dámsky bicykel má v porovnaní s pánskym bicyklom inú geometriu rámu. Avšak je celkom bežné, že si športovo založená žena zvolí práve kvôli pevnejšej rámovej konštrukcii variant bicykla pre mužov. Ďalej sa dámske bicykle vyznačujú mäkším pružením, dámskym sedlom, menšími a hladšími gripmi, užšími riadidlami a kratším predstavcom.

Náročnosť terénu, dĺžka trasy a frekvencia využívania

Položte si otázku, kde prevažne chcete na bicykli jazdiť: Budú to nespevnené lesné chodníky, upravené cyklotrasy alebo mesto? Na základe toho delíme bicykle na mestské (touringové), cestné, horské (MTB), krosové (crossové) a trekingové (trekové).

Rozdiel medzi klasickým mestským a cestným bicyklom je minimálny. Cestný bicykel je určený na športovú jazdu po meste a po asfaltových cyklochodníkoch, pričom do tejto kategórie patria aj fintess bicykle. Mestský bicykel sa taktiež neodporúča na iné ako spevnené komunikácie, avšak slúži skôr ako dopravný prostriedok v rámci mesta, čomu je i viac prispôsobená jeho výbava – blatníky, osvetlenie, kryty na reťaziach, zvonček, nosič, a pod.

Na ľahšiu cykloturistiku, pri ktorej sa striedajú spevnené cesty s lesnými a poľnými chodníkmi, sú vhodné krosové alebo trekové bicykle. Mierna odlišnosť spočíva opäť vo vybavení, pričom krosový bicykel sa približuje viac k cestnému bicyklu (je ľahší, má skôr prevody na rýchlosť ako do terénu a typ kolies na cesty) a trekingový k horskému (na rozdiel od krosového bicykla má zväčša plnú výbavu od blatníkov až po nosič, a na rozdiel od horského bicykla umožňuje pohodlnejší a narovnanejší posed cyklistu).

Náročnejšiemu terénu sú prispôsobené horské (MTB) bicykle. Na ceste nie sú ani zďaleka tak efektívne ako predchádzajúce typy bicyklov, ale zato s nimi hravo prejdete po koreňoch stromov, popadaných konároch, hrboľoch, štrku či mlákach.

Ste rekreačným cyklistom, ktorý by sa rád občas vybral na celodennú cyklistickú túru bez obmedzení, daných kondičkou a terénom? Rozložiť sily vám pomôže elektrobicykel. Elektrobicykle sú vhodné na dlhé a/alebo náročné trasy, prípadne ak chcete doraziť do cieľa rýchlejšie. Uľahčia vám šliapanie do kopca, no nespotíte sa ani cestou do práce. Pri výbere elektrobicykla si okrem iného všímajte výkon motora a výdrž batérie.

Ak neplánujete výlety a ide vám skôr o zábavu a adrenalín, obzerajte sa po BMX, freeride či freestyle (flatland, street, dirt, park, halfpipe,...) bicykloch. Určené sú na obzvlášť strmé zjazdy, na preteky na prírodných tratiach alebo na predvádzanie trikov a skokov v skateparkoch, bmx zónach a na ulici, avšak na dlhé jazdy sa nehodia.

Čím častejšie chcete bicykel využívať, tým lepšie by vám mal sedieť a mali by ste sa na ňom cítiť bezpečne a komfortne.

Veľkosť bicykla a priemer kolies

Nižší ľudia potrebujú menší bicykel, a platí to aj naopak. Veľkosť bicykla je určená dĺžkou sedlovej trubky (stred-stred). Táto sa obvykle udáva v palcoch (1 palec = 2,54 cm) a od nej sa odvíjajú ostatné rozmery rámu. Okrem vašej celkovej telesnej výšky by ste mali zobrať do úvahy aj dĺžku vašich dolných končatín. Napr. ak obkročíte horský bicykel, jeho vodorovná horná rámová trubka by mala byť od rozkroku vzdialená asi 5 cm.

Detské bicykle vyberáme podľa priemeru kolies. Aj u dospelých má tento parameter význam, avšak rozhodujete sa ani nie tak na základe vašej telesnej výšky, ale skôr od preferovaného jazdného štýlu, techniky jazdenia, prostredia a terénu, v ktorom chcete jazdiť. Možnosť voľby nie je pri krosových a trekových bicykloch (28"). Horské bicykle sa vyrábajú s priemerom kolies 26", 27,5" a 29", mestské bicykle 26" a 28". Výhodou väčších kolies je, že poskytujú cyklistovi lepšiu stabilitu, sú priľnavejšie a na jedno šliapnutie prejdete dlhšiu vzdialenosť. Menšie kolesá znamenajú nižšiu hmotnosť, lepší rozbeh, akceleráciu, ovládateľnosť, manévrovateľnosť a živšiu jazdu (pre postavy s telesnou výškou pod 165 cm sú vhodnejšie).

Najlepšie je bicykel si pred kúpou osobne vyskúšať. Ak si aj nebudete istí, či ste siahli po správnej veľkosti, predajcovia majú k dispozícii tabuľky, ktoré vám tento problém pomôžu ľahko vyriešiť.

Ostatné parametre bicykla

Obzvlášť pri horských bicykloch (ale napr. aj krosových, freeride, freestyle,...) hrá pre lepšie zvládnutie jazdy dôležitú rolu pruženie. Rozdeľujeme ich na bicykle s pevným rámom (odpružená je len predná vidlica) a celoodpružené (odpružená je predná i zadná časť bicykla), prípadne sa na niektorých bicykloch dá predné a/alebo zadné pruženie nastaviť a uzamknúť.

Okrem toho môže byť pre vás dôležitý počet prevodov (resp. rýchlostí) či typ bŕzd. S akýmikoľvek technickými otázkami nás neváhajte osloviť.

Použité materiály verzus cena

Rám a ostatné komponenty sa vyrábajú z rôznych materiálov (hliníka, karbónu, ocele, titánu,...) a ich zliatin. Podľa toho je bicykel ľahší, pružnejší, pevnejší, odolnejší voči oderom a deformáciám,... A samozrejme, od použitého materiálu a výrobnej technológie sa odvíja aj cena bicykla. Očakávanú kvalitu vám zaručí overená značka. V našich predajniach ponúkame bicykle značky KROSS, ktoré uspokoja za prijateľnú cenu začiatočníka i skúseného cyklistu.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  59/96 >>

Poradňa
Dostupnosť
Cena s DPH
 
Vynulovať filter
X


SKI DEPOT

Poškodil sa Vám výstroj kvôli nedostatočnému ošetreniu po použití? Máme pre Vás riešenie ktoré Vám ušetrí kopec peňazí a problémov.
ZOBRAZIŤ VIAC

POISTENIE

Využite úrazové poistenie na hory a poistite seba aj svoj výstroj! Naša firma ponúka komplexné poistenie, s ktorým si lyžovačku užijete bez starostí.
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu a SEO optimalizácia od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam