logo
Nákupný košík

02 / 43 33 00 54
denne od 10:00 do 20:00
Naše služby

BLOG

<<  40/42 >>

Viazanie na lyže

18.12.2013 14:09 | suwisport

Lyže si bez viazania azda nedokážeme ani predstaviť. Rozhodne je nutné mať viazanie prispôsobené Vašej postave, lyžiarke a všetkým dôležitým faktorom. Viazanie v zásade môžete mať už namontované na lyžiach, alebo si ho môžete namontovať Vy sami. Je tu však riziko zlej montáže a neodbornosti, preto nechajte túto činnosť radšej na profesionálov, respektíve si kúpte lyže s viazaním. Presne také ponúkame aj v našom obchode či v našom bazáre. O nič sa teda nemusíte strachovať, viazanie prispôsobíme priamo Vám.      

Čo skontrolovať na viazaní?

Medzi najhlavnejšie kontroly pri viazaní rozhodne patrí upevnenie špičky a pätky na lyžiach. Na to, aby ste sa mohli na svoje lyže spoľahnúť a byť si istý či istá, potrebujete mať spomínané komponenty pevne upevnené, aby sa Vám noha v lyžiarke z lyží nevytrhla a aby ste si nespôsobili prípadné zranenie.

Okrem toho je veľmi dôležitá aj vzdialenosť medzi pätkou a špičkou. Tá musí byť adekvátna k veľkosti Vašej lyžiarky a nie je dovolené, aby bola umelo zväčšovaná či zmenšovaná. Problém nastáva najmä u deťoch, pri ktorých viete, že im noha bude ešte rásť, budú mať čoraz väčšie lyžiarky, ktoré by boli ešte stále vhodné na ich lyže aj do budúcna. Viazanie preto zvolíte väčšie ako treba, avšak tým vystavujete svoje deti nebezpečenstvu. Vždy je lepšie, ak je vzdialenosť adekvátna k lyžiarkam, či už sú to deti alebo aj dospelí.

Kameň úrazu je však často v nastavení vypínacej sily DIN Vášho bezpečnostného viazania. Tá je často krát zle nastavená a spôsobuje problémy. Môžeme povedať, že u menších lyží je táto vypínacia sila nižšia ako pri väčších, rozdiely medzi tabuľkovými hodnotami a potrebnými hodnotami vypínacej sily môžu dosahovať pri nižších lyžiach t.j. cca do 130 cm aj 30% oproti tabuľkovým hodnotám. Samozrejme, toto pravidlo je len orientačné. 

Čo je bezpečnostné viazanie?

Ak sme spomínali bezpečnostné viazanie, je dobré povedať si, čo to vlastne predstavuje. Bezpečnostné viazanie je v podstate vypnutie lyží pri nebezpečnom páde. Tým, že sa viazanie na lyži vypne, dokáže zabrániť zraneniu. Samozrejme je dôležité, aby sa lyža aj zastavila a aby ste tým neohrozili ostatných lyžiarov. Preto majú lyže aj brzdu, ktorá umožňuje ich zastavenie. Samotné viazanie je vypínané dvomi spôsobmi. Na začiatku sme si hovorili o špičke a pätke, tie zohrávajú svoju úlohu aj pri vypínaní. Pri samotnom páde to môže byť špička viazania, ktorá vypne vtedy, ak je noha namáhaná a krútená do strán. Pätka vypína lyžu vtedy, ak je noha namáhaná nahor a nie teda do strán. Ak sa pozviechate z pádu a chcete si naspäť nasadiť lyžu, je potrebné najprv otvoriť pätku, pretože tá zostala zatvorená, ak hovoríme o vypnutí lyže špičkou. Tu treba len pätku zatlačiť pomocou vypínacej páky.

Veríme, že sme Vám pomohli a dúfame, že s našimi lyžami sa Vám podobné pády a nepríjemnosti na svahu nestanú.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  40/42 >>


PREDAJNE LYŽÍ

Najväčšie špecializované predajne lyžiarskeho výstroja na Slovensku v Bratislave a Košiciach
ZOBRAZIŤ VIAC

PREDAJŇA BICYKLOV

Najväčšia špecializovaná predajňa detských bicyklov na Slovensku, na ploche takmer 500 m²
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.lyzovacka.eu
Tvorba eshopu od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam