logo
Nákupný košík

02 / 43 33 00 54
denne od 10:00 do 20:00
Naše služby

BLOG

<<  23/42 >>

Lyžiarsky výstroj

4.8.2014 12:24 | suwisport

Pozostáva z niekoľkých častí. Sú to lyžiarky, lyže, palice, prilba, okuliare a lyžiarske oblečenie. Dnes už lyžovanie nie je len športom, ale aj určitou formou prestíže. Vaša výbava môže byť obohatená o rôzne špeciálne kúsky s ktorými budete na svahu vynikať. Teraz si však priblížime samotný výstroj.

Ako ho rozdeľujeme?

Lyžiarsky výstroj je teda komplexné vybavenie lyžiara, určené na lyžovanie. Výber je zásadový a dokáže ovplyvniť kvalitu lyžovania a aj to akým smerom sa bude lyžiar uberať. Treba sa teda venovať výberu tak dlho po kým si nebudete absolútne istý kvalitou a pohodlnosťou výbavy. Na svahu už bude neskoro. 

Lyže

Perfektné lyže - bez nich to veru nepôjde. Pri výbere sa zohľadňuje vaša výška, hmotnosť, lyžiarska úroveň  a podmienky v ktorých chcete lyžovať. Všeobecne platí, že čím lepší lyžiar tým dlhšie lyže a naopak. Teda dĺžka závisí od lyžiarskej úrovne. Konštrukcia lyže sa vyberá opäť podľa lyžiarskej úrovne, no berie sa do úvahy aj telesná hmotnosť. Ak je lyžiar ťažší, nemôže mať mäkké polyuretánové lyže, tzv. kompozitové. Tie by mu neposkytli takú stabilitu akú potrebuje. V rýchlosti by začali ľahké lyže pod jeho váhou strácať stabilitu. Ďalším parametrom je šírka pod stredom. Tá určuje to, kde sa bude s lyžami jazdiť. Ak by ste si zobrali príliš široké lyže na upravenú zjazdovku, manévrovateľnosť by bola podstatne horšia. Zase úzke lyže vo voľnom teréne by sa zabárali. Ak už hľadáte lyže pre začiatočníka alebo skúseneho lyžiara z našej ponuky si určite vyberiete.

Lyže rozdeľujeme do niekoľkých kategórií. Sú to napríklad slalomky, obrákové lyže, allmountain, freeride či freestyle. Líšia sa svojimi parametrami. Sú to krojenie, dĺžka, rádius a šírka pod stredom. Pri výbere nepreceňte svoje schopnosti a ohodnoťte svoju lyžiarsku úroveň čo najpresnejšie, aby vám predajca nepredal nevhodné lyže.  

Lyžiarky

Lyžiarky sú najdôležitejšou súčasťou vašej výbavy. Tvoria 80% úspechu. Pri výbere sa zohľadňuje dĺžka a šírka chodidla. Lyžiarky majú byť čo najpresnejšie. Zohrávajú veľmi dôležitú úlohu a to poskytnúť perfektné držanie nohy. Tým získa lyžiar maximálnu kontrolu nad lyžami. S veľkými lyžiarkami sa mu budú len veľmi ťažko ovládať lyže. Predstavte si moment na svahu, kedy Vám vletí dieťa do trate a budete musieť okamžite zmeniť smer jazdy. Myslíte si, že sa Vám to podarí? Nie, preto si kupujte lyžiarky presne na vašu nohu. Okrem dĺžky sa prihliada aj na telesnú hmotnosť a samozrejme aj na lyžiarsku úroveň, od ktorej sa bude odvíjať tzv. flex index. Flex je tvrdosť lyžiarky. Tu platí, čím lepší alebo ťažší lyžiar, tým tvrdšie topánky, teda lyžiarky s vyšším flexom. Každý človek má inú nohu - rôzne výrastky, postavenie klenby alebo hrúbka lýtka značným spôsobom ovlpyvňujú výber.  Nad lyžami potrebujete mať 100% kontrolu, no so zlými lyžiarskymi topánkami ju nebudete mať. V lyžiarkach musíte mať stabilnú nohu, aby ste sa mohli o ňu kedykoľvek oprieť a vyvinúť na ňu aj väčší tlak. Rozhodujúce sú vlastnosti, nie farba či dizajn lyžiarok, aj keď samotný dizajn môže „prehovoriť“ čo sa vo väčšine prípadoch končí skazenou lyžovačkou.

Pri výstroji netreba zabúdať ani na lyžiarske oblečenie bez ktorého by ste nemohli hádam ani lyžovať. Aj tu však treba dať pozor na to, aby Vás oblečenie neobmedzovalo, aby ste sa cítili na svahu neustále príjemne a aby Vás dostatočne chránilo od chladu.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  23/42 >>


PREDAJNE LYŽÍ

Najväčšie špecializované predajne lyžiarskeho výstroja na Slovensku v Bratislave a Košiciach
ZOBRAZIŤ VIAC

PREDAJŇA BICYKLOV

Najväčšia špecializovaná predajňa detských bicyklov na Slovensku, na ploche takmer 500 m²
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.lyzovacka.eu
Tvorba eshopu od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam