Lyžiarske prilby a chrániče pomáhajú zabrániť zraneniam, čo potvrdilo už množstvo prípadov, keď ochranné prvky dokázali zachrániť aj ľudské životy. Kvalitné prilby a chrániče významne zvyšujú bezpečnosť lyžiarov na svahu.
Spomedzi chráničov sú lyžiarmi najčastejšie využívané chrániče krku, chrbtice, ramien a ručných kĺbov. Jedná sa o ochranné prvky, ktoré by žiaden lyžiar na svahu nemal podceniť. Lyžiarske chrániče sú dôležitou súčasťou bezpečného lyžovania - eliminujú následky pádov a úrazov. Skvelú službu z hľadiska ochrany športovca poskytnú aj reflexné prvky na zvrškoch – na lyžiarskych bundách, nohaviciach, rukaviciach, čiapkach alebo prilbách POC.
Najrozšírenejším druhom lyžiarskych chráničov chrbtice sú chrániče s popruhmi alebo s vestou. Chránič s popruhmi sa k telu lyžiara pripevní nastaviteľnými ramennými popruhmi a bedrovým pásom. Chránič chrbtice s vestou priľne tesne k telu, preto sa s obľubou využíva aj ako ďalšia tepelná vrstva oblečenia. Pri výbere je však nutné venovať pozornosť každému detailu, aby chránič zodpovedal prirodzenej anatomickej stavbe tela konkrétneho športovca. Dôležitý je nielen vhodný typ a materiál, ale aj správny tvar a veľkosť chrániča.
Výber vhodného druhu, tvaru a veľkosti chrániča je pre ochranu lyžiara veľmi podstatný. Chránič sa nasadzuje na prvú, základnú vrstvu oblečenia, lyžiara nesmie škrtiť, tlačiť, ani omínať. No nesmie byť ani príliš voľný. Chránič chrbta má pokrývať celý chrbát športovca - má siahať od ramien až po bedrá. Končiť má buď tesne nad kostrčou alebo čiastočne môže kostrč aj prekrývať. Na každom výrobku je uvedená telesná výška, ktorá informuje o tom, pre ako vysokého lyžiara je model určený. Garanciou kvality je certifikát, no rovnako dôležitým faktorom výberu je aj to, aby sa športovec v ochrannom prvku cítil príjemne a pohodlne.
Z pohľadu efektívnej ochrany je nevyhnutné aj správne umiestnenie chrbtového chrániča. Medzi chráničom a chrbtom nemá byť žiadne voľné miesto. Chránič na chrbte športovca musí byť stabilný, nesmie sa posúvať do strán, ani smerom hore či dole. Odvetrávanie je obvykle zaistené pomocou špeciálnych otvorov alebo pomocou mriežky. Lyžiar si môže zvoliť buď tvrdý alebo mäkký chránič chrbta. Mäkké chrániče majú nižšiu hmotnosť - sú vyrobené zo špeciálnej hmoty, ktorá stvrdne až pri náraze. Tvrdé chrániče sa vyznačujú pevnou vonkajšou škrupinou, no z pohľadu ochrannej funkcie sú oba typy rovnocenné.
Čo sa krčných chráničov týka, dnes sa uprednostňujú najmä také, ktoré nechránia výlučne iba krk, ale vzadu siahajú až do hornej časti chrbta a spredu do hornej časti hrudníka, teda poskytujú komplexnejšiu ochranu. Všetky chrániče, bez rozdielu, však musia byť vyrobené z kvalitných, funkčných a odolných materiálov, ktoré garantujú príjemné nosenie a maximálnu bezpečnosť. Lyžiarske chrániče musia plniť dôležitú požiadavku pevnosti, no zároveň majú mať aj nízku hmotnosť, aby sa v nich športovci mohli na svahu voľne, dynamicky pohybovať.