<<  7/42 >>

Okuliare na lyžovanie - viditeľnosť za každých podmienok

19.5.2014 21:58 | suwisport

Lyžiarske okuliare sú užitočným doplnkom pri lyžovaní. Ich absencia neprichádza do úvahy. Chránia náš zrak pred ostrým slnkom a nepriazňou počasia. O tom, aké majú a môžu mať vlastnosti tieto okuliare a prečo ich nosiť na svahu sa dočítate v tomto článku.

Situáciu, kedy Vám slnko svieti priamo do očí, zrejme netreba bližšie popisovať. Je to skutočne nepríjemné a často sa s tým neviete vyrovnať, ak nemáte pri sebe kvalitné lyžiarske okuliare. Náročky píšeme kvalitné, keďže nie každé okuliare dokážu zabezpečiť optimálne zorné pole. 

Lyžiarske okuliare sú rôzne. Líšia sa hlavne sklom od ktorého závisí viditeľnosť. Poznáme žlté, orandžové, transparentné či tmavé sklo. Každé je určené do iných podmienok. Tmavé su určené do slnka, transparentné naopak na večerné lyžovanie, žlté do šera a orandžové je sklom najuniverzálnejším, ktoré zabezpečí čo najlepšiu viditeľnosť v každom počasí. Ale čo ak som na svahu, je slnečné počasie no o hodinu padne hmla ? Výrobcovia mysleli aj na tento problém a prišli s riešeniami. Sú nimi napríklad okuliare s vymeniteľnými sklami s ktorými vás zmena počasia neprekvapí a vy budete na svahu vidieť za každých okolností. Na trhu sú však aj okuliare s fotochromatickou funkciou. Tá behom niekoľkých sekúnd zmení farbu skla podľa podmienok na svahu. Teda ak jazdíte na svahu a svieti slnko, okuliare stmavnú. Keď ale prechádzate tunelom tmavé sklá vám nezaistia dostatočnú viditeľnosť, preto sklo v okamihu zmení odtieň na svetlejší.

Na svahu sa musíte sústrediť výhradne na lyžovanie a na situáciu, ktorá sa deje okolo Vás. Treba dávať pozor na ostatných lyžiarov, či Vám náhodou nebránia v ceste, ale treba dávať pozor aj na seba, ktorým smerom lyžovať a kde je svah pre Vás už nebezpečný. Jednoducho musíte byť dostatočne obozretný na to, aby ste si lyžovanie užívali bez zranení a aby sa Vám nič nestalo. Aj z toho dôvodu sa nemôžete sústrediť na také faktory, ako je napríklad slnko a intenzívne slnečné lúče či hustá hmla alebo sneženie, ktoré ako keby naschvál dopadá do Vašich očí a Vy takmer nič nevidíte. Lyžiarske okuliare dokonale pohlcujú toto svetlo a neprepúšťajú ho do Vašich očí. Keďže sú lyžiarske okuliare dostatočne veľké a pokrývajú celé okolie Vašich očí, je takmer nemožné, aby sa slnko predsa len dostalo poza ne. Ak hovoríme o ich veľkosti, treba spomenúť aj komfort, ktorý s tým úzko súvisí. Na prvý pohľad sa možno zdá, že tieto okuliare nemôžu byť pohodlné a ich nosenie je skôr otravné, ako príjemné. Je to však omyl. Lyžiarske okuliare majú pozdĺž celého rámu špeciálnu penu. Táto pena sa priamo dotýka Vašej tváre preto jej kvalita musí byť špičková. Pena býva zvyčajne dvojitá, čo zabezpečí príjemné sedenie na tvári.  

Základným pravidlom je, že ak máte prilbu a idete si kupovať lyžiarske okuliare, tak vždy s prilbou ! Preto si ju kľudne prineste do predajne a skúšajte rovno s okuliarmi. Zabezpečíme tým perfektnú kompatibilitu medzi helmou a okuliarmi. Totiž, nie každé okuliare sedia do hocijakej prilby a opačne. Preto si vždy túto výbavu nakupujte spolu. Mnohé lyžiarske okuliare majú na gume silikónový pás, ktorý zaistí, že okuliare z helmy nespadnú a budú efektívne držať počas jazdy. Treba si teda vyberať jednotlivé komponenty tak, aby ste boli s výsledkom na svahu spokojný a venovali sa výhradne lyžovaniu a nie ich neustálemu naprávaniu. Vyberte si kvalitné lyžiarske okuliare aj z našej ponuky!Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  7/42 >>


Suwisport
Copyright © 2016 - www.suwisport.sk - Všeobecné obchodné podmienky - Partneri - Tvorba eshopov od
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM