logo
Nákupný košík

02 / 43 33 00 54
denne od 10:00 do 20:00
Naše služby

BLOG

<<  2/42 >>

Výber správnej lyžiarky - centimetre rozhodujú

13.8.2015 09:43 | suwisport

Rozvoj lyžovania ako športového odvetvia sa datuje približne do roku 1860, kedy nastal prelom medzi lyžovaním ako úžitkovou činnosťou uľahčujúcou život lovcom, sedliakom, či vojakom v chladných oblastiach a lyžovaním ako športovou a rekreačnou aktivitou obyvateľov. Aj keď najstaršia lyža z doby približne 2500 rokov p. n. l. sa našla v Hotingu vo Švédsku, za všeobecnú kolísku a zakladajúcu krajinu lyžovania je považované susedné Nórsko. Odtiaľ sa lyžovanie rozšírilo takmer do celého sveta.

Prvé lyžiarky

Na lyže treba aj vhodnú obuv. Prvotné lyžiarky boli kožené ktoré sa uťahovali remienkom. Po čase sa vďaka vynálezcovi modernej lyžiarskej obuvi ktorým bol americký letecký inžinier Robert Lange v roku 1963 lyžiarky začali robiť z plastu až sa dostali do dnešnej podoby.

         

Ako si vybrať tú správnu lyžiarsku obuv?

Pri užívaní si zimných radovánok na svahu je nutné mať dobrú obuv. To isté platí pri lyžovaní. Ak máte zlé lyžiarky, nebude sa vám dobre lyžovať, preto sa netreba sústrediť na farbu a výzor ale skôr na funkčnosť typ lyžiarky. V dnešnej dobe je výber správnej lyžiarky doslova alchýmia. Podstata fungovania lyžiarky je, že musí udržať a kopírovať vašu nohu.

Veľmi podstatným faktorom je veľkosť, odporúča sa maximálne o pol čísla väčšia lyžiarka. Závodné lyžiarky by mali byť presne na nohu, niektorí športoví lyžiari preferujú dokonca o pol čísla menšie. Pri nesprávnej veľkosti hrozí poranenie prípadne úraz, nakoľko pri veľkej vôle v lyžiarke noha má tendenciu sa hýbať, čo značí riziko úrazu alebo minimálne nepohodu počas lyžovania a vo veľa prípadoch škaredé otlaky. Pri skúšaní lyžiarok sa stáva že lyžiarky trošku tlačia na palci alebo bokoch a ľudia okamžite si pýtajú väčšie číslo, treba vždy v lyžiarke postáť aspoň 10-15 minút nech si noha zvykne a lyžiarka sa zohreje a začne tvarovať.

Lyžiarky sa delia aj podľa tvrdosti (flex), ak je človek skúsený určite nemôže mať lyžiarku ktorá je mäkká lebo ju pretlačí a zase začiatočník nemôže mať športovú tvrdú lyžiarku lebo nevie do nej zatlačiť. Tu ale samozrejme rozhoduje aj váha lyžiara, základným pravidlom je, že stodvadsaťkilový začiatočník je sedemdesiatkilový profesionál! Takisto záleží aj na šírke lyžiarky, ktorá čím je širšia tým je pohodlnejšia, ale menej drží nohu a skôr sa vytlačí ,potom máte o krvavé odreniny postarané. Ďalšou otázkou sú klipsne ktoré sa delia podľa materiálu z ktorého sú vyrobené, neodporúčam umelé ktoré radi v zime praskajú. Na počet klipsní netreba klásť až taký dôraz ale čim viac tým lepšie držanie a lepšia pevnosť na nohe. Pri rekreačných lyžiaroch to nehrá až takú podstatnú úlohu.

Dnes je mnoho výrobcov ktorý sa postarajú o vaše pohodlie ale jeden z najlepších je LANGE, značka ktorá uviedla lyžiarku vôbec na trh. Výber lyžiarok je veľmi náročná činnosť, od ktorej záleží nielen kvalita lyžovania ale pohodlie a bezpečnosť. Nenechávajte výber lyžiarok na poslednú chvíľu a hlavne zverte sa do rúk kvalifikovaných pracovníkov, ktorí vás vypočujú a poradia optimálne riešenie, tak aby ste zažili už iba tú najpríjemnejšiu pohodu počas lyžovačky.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  2/42 >>


PREDAJNE LYŽÍ

Najväčšie špecializované predajne lyžiarskeho výstroja na Slovensku v Bratislave a Košiciach
ZOBRAZIŤ VIAC

PREDAJŇA BICYKLOV

Najväčšia špecializovaná predajňa detských bicyklov na Slovensku, na ploche takmer 500 m²
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.lyzovacka.eu
Tvorba eshopu od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam