logo
Nákupný košík

02 / 43 33 00 54
denne od 10:00 do 20:00
Naše služby

BLOG

<<  12/42 >>

Ako vybrať lyže

15.10.2013 16:59 | suwisport

Predtým, ako sa začnete baliť na vašu zimnú dovolenku, mali by ste myslieť na to, či sú vaše lyžiarske komponenty v poriadku. Nie každý ich však má už doma a najmä začiatočníci si ich idú ešte len kúpiť.

Ako si vybrať lyže

Výber samotných lyží nie je jednoduchá záležitosť. Treba si vyhradiť dostatočný čas a neunáhliť sa s výberom, aby sme predišli skazenej lyžovačke alebo škaredému úrazu. Predajcovia v špecializovaných predajniach by sa vám mali snažiť vysvetliť rozdiely medzi jednotlivými modelmy a načo sa pri správnom výbere zamerať.

Váha lyžiara, výška lyží a iné aspekty

Lyžiari, ktorí už majú čo to odlyžované majú predstavu o tom, čo od lyží čakajú. Začínajúci lyžiari nemajú predstavu o tom, čo chcú a ani nevedia čo čakať od lyží. Ak sa ale popálili v minulosti na zlom výbere a terajšie lyže im príliš nevyhovovali, vedia na čo sa zamerať a ďalší výber bude jednoduchší. Avšak človek, ktorý na lyžiach nestál vôbec len ťažko môže posúdiť, či dané lyže sú pre neho vhodné alebo nie. Samozrejme je dobré, ak by ste si to mohli vyskúšať priamo na svahu, možno v takom prípade je dobrá požičovňa, kde si viete požičať presne daný typ alebo model lyží, o aký máte záujem. Avšak ani priama kúpa nie je zlý nápad. U začiatočníkov sa odporúča, aby si kúpili lyže vyrobené z poddajneších materiálov akým je polyuretán. Neplatí to však vždy. Pri výbere sa zohľadňuje hmotnosť človeka a ak by mal začínajúci lyžiar vyššiu váhu, polyuretán nie je vhodný materiál a to z toho dôvodu, že by lyže vo vyššej rýchlosti pod ich váhou začali "vibrovať", teda strácať potrebnú stabilitu. 

Ďalšia dôležitá vec je správna veľkosť lyží. Príliš nízke lyže neposkytnú potrebnú stabilitu a zase príliš dlhé lyže sa budú ťažšie ovládať. Výber dĺžky závisí od lyžiarskej úrovne a od typu lyže. Iná dĺžka sa volí pri lyžiach určených na slalom a iná pri lyžiach na freeride. Ak ste začiatočník, dĺžka by nemala presahovať vašu výšku a ideálne je ak je niekde na úrovni vášho nosa. Vtedy sa považujú lyže za dĺžkovo vhodné pre vás. Keď ste pokročilí lyžiar, môžte voliť s kľudom vyššiu dĺžku. 

Povedzme si niečo aj k samotnému materiálu. Drevo je dodnes najpoužívanejší materiál pri výrobe lyží. Používa sa aj v kombinácii so sklenými vláknami, pridávajú sa karbónové výstuhy či titanalové platne. Vo všeobecnosti platí že lyže mäkšie sú vhodnejšie pre začínajúceho alebo ľahšieho lyžiara a zase lyže ťažšie či tvrdšie pre skúsenejšieho lyžiara poprípade pre lyžiara s vyššou váhou. Na trhu nájdeme množstvo lyží ktoré sa odlišujú svojou konštrukciou a parametrami, preto najlepším riešením je navštíviť špecializovanú predajňu kde je personál, ktorý vám spoľahlivo poradí a vyberie pre vás najvhodnejšie lyže. 

                                                                                                                                                 

 

 

K lyžiam patrí neodmysliteľne viazanie. Aby ste predišli neskorším komplikáciam s hľadaním vhodného viazania, kupujte si vždy lyže už s viazaním. Ušetríte tým kopec času a vaše nervy. Na každom viazaní sa musí nastaviť vypínacia sila. Pri jej nastavení sa zohľadňuje výška, váha a úroveň lyžiara. Ak sa nastaví správne, viazanie vám v nebezpečnej situácii vypne, čo spôsobí odopnutie lyžiarky od viazania a teda predíde sa úrazu.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  12/42 >>


PREDAJNE LYŽÍ

Najväčšie špecializované predajne lyžiarskeho výstroja na Slovensku v Bratislave a Košiciach
ZOBRAZIŤ VIAC

PREDAJŇA BICYKLOV

Najväčšia špecializovaná predajňa detských bicyklov na Slovensku, na ploche takmer 500 m²
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.lyzovacka.eu
Tvorba eshopu od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam