logo
Nákupný košík

02 / 43 33 00 54
denne od 10:00 do 20:00
Naše služby

BLOG

<<  28/42 >>

Aké lyže kúpiť?

9.7.2014 12:55 | suwisport

Túto otázku si kladie množstvo ľudí, predovšetkým začiatočníci majú so samotnou odpoveďou veľký problém. Výber lyží nie je tak celkom ľahký proces, preto mu treba venovať dostatočne dlhý čas.

Ako postupovať?

Lyže by mali mať hneď niekoľko základných vlastností, ktoré poskytujú na svahu lyžiarovi adekvátny komfort a lyžovanie si vďaka nim možno aj vychutnať. Otázka kvality a niektorých vlastností závisí predovšetkým od použitých materiálov na ich výrobu. Rozdiely sú v konštrukcii. Dodnes je stále najpoužívanejším materiálom pri výrobe lyží drevo. To však nie je vhodný materiál pre každého lyžiara. Pre deti a začínajúcich lyžiarov je vhodný polyuretán, teda tzv. kompozit ktorý je poddajneší a odpustí začiatočnícke chyby. Pre skúsenejších lyžiarov je vhodné spomínané drevo. Zdatnejší alebo ťažší lyžiari môžu siahnuť po lyžiach kde v konštrukcii okrem dreva nájdeme aj karbónové vlákna či titanalové platne. Tu je však potrebná sila a skúsenosť. Výber lyže ovplyvňuje aj váha. Ak by si lyžiar s vyššou hmotnosťou zvolil lyže tzv. kompozitové, nemal by na svahu potrebnú stabilitu a tak by mäkké lyže začli pod jeho váhou ,,vibrovať,,. Musíme teda zohľadniť váhu. Na rade je dĺžka. Aj laik v lyžovaní vie, že lyže nesmú byť príliš dlhé, respektíve správny výber dĺžky dokáže ovplyvniť jazdnú kvalitu na svahu. Pri dĺžke lyží je často rozhodujúce, akému typu lyžovania sa chcete venovať a aké su vaše skúsenosti. Začiatočník bude voliť kratšie lyže, ideálne ak mu budú končiť pri nose. Tie mu poskytnú dobrú ovládateľnosť. Lepší lyžiar môže kľudne siahnuť po lyžiach, ktorých dĺžka bude rovná k jeho postave či nad. 

Nezabudnime však ani na šírku. Takisto dôležitý parameter. Ak jazdíme na upravených zjazdovkách, šírka týchto lyží sa pohybuje medzi 65-75mm. Keď lyžujeme aj mimo upravenej zjazdovky, volíme lyže z kategórie all mountain kde šírka začína od 75mm. Ak chceme ísť do voľného terénu vhodnými lyžami sú tie z kategórie freeride. Ich šírka štartuje od 85mm. 

Sú aj ďalšie parametre

Okrem dĺžky, konštrukcie a šírky je dôležité aj vykrojenie lyží či zahnutie pätky a špičky. Sú to skôr detailnejšie vlastnosti lyží, ktoré ale takisto ovplyvňujú jazdu. Na záver spomeniem, že lyže kupujte vždy s viazaním. Často krát končí lyžovačka ešte skôr ako sa začne a to práve kvôli tomu, že viazanie na vaše lyže je skoro nemožné dostať. 

Veríme, že si aj Vy vyberiete svoje nové lyže práve v našom obchode, v ktorom Vám veľmi radi poradíme!Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  28/42 >>


PREDAJNE LYŽÍ

Najväčšie špecializované predajne lyžiarskeho výstroja na Slovensku v Bratislave a Košiciach
ZOBRAZIŤ VIAC

PREDAJŇA BICYKLOV

Najväčšia špecializovaná predajňa detských bicyklov na Slovensku, na ploche takmer 500 m²
ZOBRAZIŤ VIAC

SERVIS

Neodmysliteľnou súčasťou lyží a snowboardov je ich servis. Často je zanedbaný a končí to skazeným požitkom z lyžovačky. Servisu treba venovať dostatočnú pozornosť.
ZOBRAZIŤ VIAC

BAZÁR

U nás v predajni Vám okrem špičkového nového tovaru ponúkame aj široký výber kvalitného použitého lyžiarskeho výstroja pre každého. Súčasť jazdeného tovaru je aj kompletný servis.
ZOBRAZIŤ VIAC

© Všetky práva vyhradené - www.suwisport.sk
Tvorba eshopu

Všetky práva vyhradené - www.lyzovacka.eu
Tvorba eshopu od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam